لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

کاشت جنین فریز شده چیست؟

استفاده از روش کاشت جنین فریز شده، روش نوینی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. روش کاشت جنین فریز شده زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که، امکان بارداری و انتقال جنین در رحم مادر در زمانی خاص وجود نداشته باشد، لذا جنین منجمد می شود تا در سال های آینده به رحم مادر انتقال یابد. تخمک های لقاح یافته یا همان جنین ها  تقریباً در درمای منفی 200 درجه نگهداری می شوند، در این دما هیچ گونه فعل و انفعالات شیمیایی انجام نمی گیرد. لذا جنین های فریز شده هیچ گونه آسیبی نمی بینند و هیچ گونه محدودیتی در زمان فریز جنین وجود ندارد. در ادامه بیشتر در خصوص کاشت جنین و مزایا و معایب آن پرداخته شده است.

فریز کردن تخمک لقاح یافته چیست؟

فریز کردن تخمک لقاح یافته، روش نسبتا جدیدی است که به باروری کمک شایانی می کند. در این روش در خارج از رحم اقدام به لقاح مصنوعی و سپس فریز نمودن جنین نموده و سپس در زمان مناسب اقدام به کاشت جنین در بدن مادر می نمایند. به طور کلی می توان گفت که امروزه کاشت جنین بسیار پیشرفت کرده است. در حقیقت کاشت جنین فریز شده شانس باروری در زنان را افزایش می دهد. در این روش با تجویز یک سری داروهای هورمونی، اقدام به تحریک تخمک زن، ایجاد جنین و سپس فریز نمودن جنین می گردد.

کاشت-جنین-فریز-شده

نقش فریز کردن در لقاح مصنوعی

فریز کردن جنین درلقاح مصنوعی (لقاح خارج از رحم) نقش بسیار مهمی دارد، زیرا در بسیاری از موارد، با مصرف داروهای تحریک کننده تخمدان، تخمک های زیادی حاصل می شود، لذا هنگامی که چند جنین در رحم مادر کاشته می شود، احتمال بارداری چند قلویی افزایش می یابد، که این موضوع نه تنها مفید نیست، بلکه برای مادر و جنین خطرساز می باشد. همچنین ممکن است در آن زمان مادر شرایط مناسبی برای بارداری نداشته باشد، لذا جنین فریز می شود تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که ذکر شد از آنجایی که چند قلویی برای جنین و مادر ضرر دارد، با این روش احتمال زایمان چندقلویی نیز از بین می رود.

مزایای استفاده از انجماد جنین

مهمترین مزیت های کاشت جنین فریز شده حل مشکل ناباروری و تعیین جنسیت جنین می باشد. این روش به منظور برنامه ریزی بارداری در سنین بالا نیز استفاده می گردد. همچنین کاشت جنین فریز شده در حیطه درمان ناباروری کاربرد های زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش کیفیت تخمک

روش های انجماد جنین

روش های انجماد جنین به دو صورت انجماد سریع و انجماد آهسته می باشد. روش انجماد آهسته، روشی قدیمی می باشد و از سالهای گذشته کاربرد داشته است. روش انجماد سریع یک روش جدید است. شایان ذکر است که از لحاظ بارداری تفاوتی میان این دو روش وجود ندارد. البته امروزه بیشتر از روش انجماد سریع استفاده می شود.

 بهترین سن برای فریز کردن تخمک

با افزایش سن، سن تخمک نیز افزایش پیدا می کند، بنابراین قدرت باروری در زنان کاهش چشمگیری می یابد. افزایش سن تخمک منجر به ایجاد مشکلات و بیماری های کرومزومی و ژنی مختلفی در جنین می گردد.

جنین-فریز-شده

انجماد جنین چقدر زمان می برد؟

روش انجماد جنین یک روش نوین است که هیچ گونه آسیبی به جنین نمی زند و از نظر سیستم عصبی و قلبی و همه اعضای بدن هیچ گونه تفاوتی با دیگران ندارند. روند انجماد جنین معمولا 3 ساعت طول می کشد. در این روش، جنین ها درون لوله ها و محلول های مخصوص نگهداری می شوند.  سپس این لوله های حاوی جنین درون دستگاه فریز جنین قرار داده می شوند و با استفاده از نیتروژن مایع به سرعت فریز می شوند.

بیشتر بخوانید : بارداری شیمیایی چیست ؟

اقدامات قبل از انتقال جنین

قبل از هرچیزی باید اقدام به انجام سونوگرافی و بررسی وضعیت تخمدان ها، رحم و آندومتر و نداشتن عفونت ها توسط پزشک متخصص قرار بگیرید. در صورت مشاهده بیماری یا مشکل باید تحت درمان با ترکیبات استروژن دار به منظور آماده سازی رحم مادر برای پذیرش جنین قرار گرفته شود.

پس از تصمیم به انجام بارداری ضروری است که در زمان تخمک گذاری تا انتقال جنین از رابطه زناشویی پرهیز کنید و در صورت انتقال جنین، داروهای تجویز شده جهت اماده سازی اندومتر را تا روز انتقال و بعد از آن باید ادامه داشته باشد، همچنین آمپول پروژسترون را طبق دستور پزشک معالج از زمان تخمک گیری تا روز انتقال جنین به رحم تزریق کنید. شایان ذکر است که باید شب قبل از انتقال جنین حتما دوش بگیرید و در روز کاشت تخمک فریز شده نیازی به ناشتا بودن نمی باشد.

ترانسفر یا کاشت جنین چیست؟

پس از تصمیم زوجین به استفاده از جنین فریز شده، با استفاده از متد آی وی اف، اقدام به کاشت جنین در رحم مادر می گردد. بهترین زمان کاشت جنین حداقل دو ماه پس از عمل تخمک گیری و یک هفته قبل از قاعدگی یا حداکثرتا روز اول قاعدگی می باشد. به این مرحله که به منظور رفع مشکل نازایی یا تعیین جنسیت انجام می گردد، ترانسفر می گویند.

مزایای-کاشت-جنین-فریز-شده

 

مراقبت های بعد ازانتقال جنین

پس از کاشت جنین و تا زمان مشاهده جواب مثبت تست بارداری، ضروری است که مادر از نزدیکی و انجام فعالیت های سنگین و غیر ضروری خودداری نموده و تا سه روز به استراحت بپردازد. در صورت بارداری و مشاهده جواب مثبت آزمایش، ضروری است که مادر مواردی را به منظور سلامت جنین رعایت نماید. برای مثال داروها را طبق روال ادامه داده و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نماید. در صورت ابتلا به سرفه و یبوست باید به پزشک اطلاع دهد و در هنگام اجابت مزاج از زور زدن پرهیز نماید. رعایت بهداشت بانوان از موارد بسیار مهم می باشد. همچنین مادر پس از بارداری، نیازی به استفاده از ویلچر و لگن ندارد و استفاده از توالت ایرانی بلامانع است. بعد از کاشت جنین ، رژیم غذایی مناسب و مقوی باید مصرف گردد همچنین به منظور پیشگیری از یبوست،  از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده گردد. در صورت نیاز به ورزش ضروری است که ورزش های دوران بارداری انجام شود.

در هنگام استراحت باید پاها بالا قرار داده شود و در صورت مشاهده لکه بینی، خونریزی ، تنگی نفس و یا درد شکم شدید، پس از ترانسفر، ضروری است که پزشک معالج  در جریان قرار بگیرد. حدالامکان باید از افراد با بیماری هایی نظیر سرماخوردگی ،سرخجه ، آبله مرغان و یا انفولانزا دوری شود و بدون اطلاع پزشک از مصرف دارو خودداری گردد. در آخر هم باید تاکید شود که استرس و نگرانی برای مادران باردار واقعا مضر می باشد و مادران باید آرامش زیادی داشته باشند. همچنین در صورت وجود سابقه سقط و زایمان زودرس ضروری است که پزشک مطلع گردد.

هزینه کاشت جنین فریز شده

هزینه کاشت جنین فریز شده وابسته به هزینه هایی نظیر آی وی اف، کاشت جنین، نوع بیمارستان، نوع بیمه و دستمزد پزشک دارد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها باید با پزشک متخصص مشاوره گردد.

عوارض کاشت جنین فریز شده

از جمله خطرات و عوارض کاشت جنین فریز شده، می توان به سندرم هیپرکرمی تخمدان، درد و تورم تخمدان، درد خفیف شکم، نفخ، تهوع، استفراغ و اسهال است. در مواردی ممکن است منجر به ایجاد مایع در شکم و تنگی نفس شود. همچنین استفاده از یک سوزن آسپیریت برای بازیابی تخمک ها باعث خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ های خونی می شود. شایان ذکر است خطرات مربوط به بیهوشی نیز ممکن است رخ دهد.

باید توجه داشت که روش کاشت جنین فریز شده، مشکلی از لحاظ تولد نوزاد نارس و ناقص ندارد. ولیکن احتمال سقط جنین در ماه های اول بارداری وجود دارد. در صورت سقط جنین ممکن است احساسات مادر دچار آسیب گردد.

کلام آخر

کاشت جنین فریز شده روشی می باشد که در آن اقدام به کاشت جنین در رحم مادر می نمایند. این روش راه حل مناسبی برای بارداری در سنین بالا، درمان ناباروری و تعیین جنسیت جنین می باشد.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *