لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

زمان مناسب رابطه جنسی بعد از زایمان

رابطه جنسی بعد از زایمان

رابطه جنسی بعد از زایمان یکی از مسائلی است که ذهن زوجین را درگیر خود می کند. زن چه زمانی بعد از زایمان مایل به رابطه جنسی می باشد؟ چرا میل جنسی وی بعد از زایمان کاهش می یابد؟ اگر شریک جنسی خواهان رابطه جنسی باشد چه اقدامی می توان انجام داد؟ در ادامه مقاله با ما باشید تا به سوالاتی از این دست پاسخ دهیم.

بعد از زایمان می توان رابطه جنسی برقرار کرد ولی بسیاری از پزشکان توصیه می کنند تا اتمام خونریزی از رحم، از رابطه جنسی پرهیز شود زیرا احتمال بروز عفونت را بالا می برد.

رابطه جنسی بعد از زایمان
رابطه جنسی بعد از زایمان

اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی

این مورد بستگی به خود فرد دارد و نمی توان زمان دقیقی را برای تمام افراد در نظر گرفت. بهترین زمان در حقیقت زمانی است که فرد از لحاظ روحی و روانی و فیزیکی آمادگی لازم را دارد. حدوداً نیمی از زوجین دو ماه بعد از زایمان رابطه جنسی خود را شروع می کنند. این زمان می تواند کمی بیشتر یا کمتر باشد. تقریباً تمامی زوجین تا یک سال بعد از زایمان رابطه جنسی دارند.

رابطه جنسی بعد از زایمان سزارین

در زایمان سزارین به دلیل ایجاد برش بر روی شکم و بخیه و در نتیجه دوران نقاهت طولانی تر، مشکلاتی برای آغاز رابطه جنسی وجود دارد. به بدنتان فرصت کافی برای بهبود بدهید.

جلوگیری از بارداری و شیردهی

حتی در صورتی که در دوران شیردهی هستید و پریود نمی شوید، حتماً از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید. جالب است بدانید که حتی چهار هفته بعد از زایمان هم امکان بارداری وجود دارد.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علت بی میلی جنسی بعد از زایمان

بی میلی جنسی تا چند هفته اول بعد از زایمان کاملاً طبیعی می باشد. مادر احتمالاً به دلیل بی خوابی ها و مراقبت از نوزاد احساس خستگی شدیدی دارد. در صورتی که در دوران شیردهی به سر می برید، تغییرات هورمونی باعث کاهش میل جنسی می شوند. در زیر به دلایل بی میلی جنسی بعد از زایمان اشاره می کنیم:

–    ناراحتی فیزیکی – گاهی ناحیه واژن دچار خشکی و تنگی می شود. همچنین بعد از زایمان طبیعی احتمالاً احساس درد و ناراحتی ناشی از بخیه ها و پارگی هایی که در ناحیه واژن وجود دارد باعث عدم رضایت فیزیکی می شود. ناحیه واژن بعد از زایمان طبیعی متورم و حساس است. در صورتی که زایمان سزارین باشد، اسکار ناشی از جراحی نیاز به بهبود دارد.

–    مشکلات عاطفی – در برخی موارد مادر به افسردگی بعد از زایمان مبتلا می شود و به همین دلیل دچار بی میلی جنسی می شود. حتی اگر مادر به افسردگی بعد از زایمان هم مبتلا نشود دچار احساسات ضد و نقیضی می شود. در هر صورت بهتر است در صورت افسردگی بعد از زایمان به پزشک مراجعه شود.

نتیجه گیری

بعد از زایمان در مورد رابطه جنسی با همسر خود صحبت کنید. برای این مورد نباید زن به زور و فشار این رابطه را برقرار کند. از سوی دیگر مرد نباید احساس کند که دارد پس زده می شود. بنابراین صحبت کردن در این باره می تواند بسیاری از سوء تفاهمات را برطرف نماید.

منبع : https://www.babycentre.co.uk/a536362/sex-after-the-birth

مقالات مرتبط با این مقاله:

مقاربت جنسی در بارداری

مزایای زایمان طبیعی

مزایای زایمان سزارین

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *