لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

رنگ کردن مو در بارداری

در چه ماهی از بارداری میتوان رنگ مو گذاشت ؟ بسیاری از زنان در مورد رنگ کردن مو در بارداری اطلاعات کافی ندارند. در مورد مجاز بودن رنگ کردن مو در بارداری شک دارند و نمی دانند که چه خطراتی دارد. این مساله همواره بحث برانگیز بوده است. برخی از متخصصان زنان رنگ کردن مو را جایز نمی دانند و برخی بر این باورند که خطری ندارد. در ادامه مقاله با ما باشید تا به جنبه های مختلف این موضوع بپردازیم.

رنگ کردن مو در اوایل بارداری

در حقیقت ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ هاست که خطراتی به وجود می آورد. رنگ هایی که بر پایه آمونیاک هستند پیشنهاد نمی شوند ولی کاملاً ممنوع نیستند. در اوایل بارداری گاهی می توان با مجوز پزشک مربوطه از رنگ های با پایه صد در صد گیاهی استفاده نمود. برخی از رنگ های مو بر پایه گیاهی هستند و از عصاره گیاهان به دست آمده اند. این نوع از رنگ های مو سالم تر از رنگ موهای شیمیایی هستند.

رنگ موهایی که حاوی آمونیاک هستند دو خطر اصلی دارند؛ در تماس با پوست می توانند وارد جریان خون شوند. همچنین مواد سمی که در هوا آزاد می کنند و فرد تنفس می کند، مضراتی دارد.

رنگ کردن مو در بارداری
رنگ کردن مو در بارداری

رنگ کردن مو در سه ماهه دوم بارداری

بارداری بدن زن را دچار تغییرات بسیاری می کند. اضافه وزن و ویار و عوارضی مانند سوزش سر دل ، تورم قوزک و خستگی مفرط از عوارض بارداری می باشند. در این شرایط فرد احساس خوبی درباره خود ندارد و شاید نتواند این مشکلات را کنترل کند. ولی رنگ کردن مو قطعاً قابل کنترل است. رنگ های شیمیایی مو شامل مواد سمی هستند که می توانند بر سلامت جنین تاثیر بگذارند.

هر چیزی که مادر می خورد و در معرض آن قرار می گیرد می تواند بر سلامت جنین تاثیر بگذارد. برای مثال در صورتی که در معرض مقدار زیادی سرب قرار بگیرید می تواند باعث زایمان زودرس، وزن پایین نوزاد و سقط جنین شود. همچنین مصرف زیاد جیوه در ماهی می تواند بسیار خطرناک باشد و بر سیستم عصبی جنین تاثیر منفی بگذارد. ولی خبر خوب این است که رنگ های مو آنچنان خطرناک نیستند و فرد می تواند از رنگ مو استفاده کند ولی بهتر است که تا سه ماهه دوم بارداری صبر کند.

اغلب متخصصان بر این باورند که رنگ کردن مو در 12 هفته اول بارداری انجام نگردد. در سه ماهه دوم بارداری فرد می تواند با رعایت توصیه های ایمنی اقدام به رنگ کردن مو کند.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

یکی از اقدامات موثری که فرد می تواند انجام دهد این است که از رنگ موهای بدون آمونیاک و بدون مواد رنگ بر استفاده کند.

نتیجه گیری

رنگ کردن مو در بارداری و مخصوصاً در اوایل بارداری می تواند خطراتی داشته باشد. در کل باید به این نکته توجه شود که رنگ مو در چه دوره ای از بارداری استفاده می شود و چه نوع رنگ مویی مناسب این دوران است که ضرری نداشته باشد و یا حداقل ضرر کمتری داشته باشد.

منبع : https://www.healthline.com/health/pregnancy/dying-hair#3

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *