شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

زایمان طبیعی

 زایمان طبیعی

فهرست

همانطور که می دانید زایمان طبیعی جزو اولین روش های زایمان در گذشته و امروز است، بسیاری از مادران فرزندان خود را با این روش سنتی به دنیا آورده اند و تجارب بسیاری در این زمینه دارند. زایمان طبیعی بی دردسر ترین روش زایمان است که می تواند تولد را برای مادر و فرزند لذت بخش سازد. همچنین زایمان طبیعی در آب نیز تقریباً روش نوینی می باشد. آشنایی با مراحل زایمان طبیعی به رفع استرس کمک بسیاری می کند.

نکاتی که کمتر کسی درباره بارداری می داند….

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی از قدیمی ترین روش های زایمان است که در نهایت منجر به تولد نوزاد از طریق رحم مادر می شود. زایمان طبیعی در واقع یک روش غیر فزیولوژیک است که با دخالت پزشک و مصرف برخی از داروها مورد استفاده قرار می گیرد اما مزیت های آن مانند یک زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است .

زایمان طبیعی برای مادر و جنین سالم مخاطره ای نداشته و در واقع نسبت به روش های دیگر (سزارین ) تهدیدی برای مادر و فرزند در بر ندارد ، مگر اینکه شرایط قرارگیری جنین و وضعیت عمومی مادر دچار تغییراتی شود که جان هردو و یا یکی از آنها به مخاطره بیافتد و در نهایت پزشک جراح، زایمان سزارین را انتخاب نماید .

اما در حالت کلی که مشکلی برای زن باردار وجود نداشته باشد زایمان به روش طبیعی توصیه می شود .

زایمان طبیعی

مشاوره پیش از زایمان طبیعی

در صورتی که باردار شده اید و تصمیم دارید که فرزند خود را با زایمان طبیعی به دنیا آورید بهتر است که مداوم با متخصص زنان و زایمان خود در ارتباط باشید. زیرا باید رژیم غذایی شما در  دوران بارداری کنترل شود تا شما جسمی قوی برای زایمان طبیعی داشته باشید.

در دوران بارداری شما با سونوگرافی هایی که انجام می شود می توانید موقعیت جنین را ببینید و در صورتی که جنین شما در شرایط مناسبی برای زایمان طبیعی قرار گرفته باشد این روش قابل انجام است. در غیر این صورت  نباید اصراری بر زایمان طبیعی داشت زیرا ممکن است به جنین و همچنین مادر لطمه وارد کند. در این مرحله فرد باید خود را برای زایمان سزارین آماده کند.

صحبت های خانم دکتر موسوی زاده در خصوص مراقبت های قبل از بارداری

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

1- در اولین مرحله نیاز به یک متخصص زنان و زایمان با تجربه دارید تا راهنمایی های لازم را جهت آمادگی برای زایمان طبیعی را به شما ارائه نماید .

به یاد داشته باشید که تحت نظر بودن حتی قبل از بارداری توصیه می شود ، پزشک در تمام دوران بارداری همراه شما خواهد بود و موارد لازم برای سلامتی جنین و شخص شما را مد نظر قرار خواهد داد. در ماه پایانی بارداری نیاز دارید تا ارتباط بیشتری با پزشک بر قرار کرده و تمامی موارد و نشانه ها را به او خاطر نشان نمایید .

زایمان طبیعی

2-از یک همراه کمک بگیرید

از همسرتان بخواهید تا زمان بیشتری در کنار شما باشد، می توانید از مادر و یا نزدیکان بخواهید تا کنار شما بمانند و با شروع علائم زایمان شما را به اولین مرکز بیمارستانی منتقل نمایند .

زایمان-طبیعی

4- اطلاعات بیشتری از زایمان طبیعی دریافت کنید . در رابطه با علائم اولیه و کنترل خونسردی خود از زنان با تجربه سوال کنید و از آن ها بخواهید تا تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند . سعی کنید خود را برای زایمان طبیعی آماده سازید روش های تمدد اعصاب می تواند به آمادگی هرچه بیشتر شما کمک نماید .

آمادگی-برای -زایمان

5- بیمارستان یا مرکز درمانی خود را انتخاب کنید

پیش از شروع علائم زایمان سعی کنید با مرکز درمانی یا بیمارستانی که قصد زایمان در آن را دارید هماهنگ شوید تا در زمان مراجعه با خیالی آسوده بتوانید زایمان کنید .

بیمارستان-زایمان

6- درک عوارض احتمالی

این احتمال وجود خواهد داشت که شرایط حتی در آخرین لحظات تغییر کند و یک زایمان طبیعی به زایمان سزارین بیانجاماند. نگران این مسائل نباشید اما آمادگی هر اتفاقی را نیز در خود ایجاد نماید .

مواردی که بروز آنها زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند

 • افت ضربان قلب نوزاد
 • کنده شدن جفت
 • بالا رفتن فشار خون مادر
 • قرار گرفتن غیر عادی جنین در رحم مادر
 • بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به لگن مادر
 • وجود مشکل در بند ناف و جفت
 • نارس و یا دیررس بودن جنین

از جمله حوادث اورژانسی است که می تواند زایمان طبیعی را به زایمان سزارین منجر نماید .

در زیر فیلم زایمان طبیعی را مشاهده می کنید.

به چه دلیل در موعد زایمان طبیعی ، جراحی سزارین انجام می شود ؟

اکثر مادران باردار نگران سلامت خود و جنین در طی مراحل زایمان طبیعی می باشند. این نگرانی در حدی است که هرچقدر مادر به تاریخ تولد فرزند نزدیک می شود، بر اضطراب و تشویش او افزوده می شود. در پاسخ به این دسته از مادران باید گفت که تبحر و تجربه یک متخصص زنان موفق و همراهی او در تمام مراحل بارداری با مادر ، احتمال بروز ریسک و خطر را برای نوزاد و مادر به صفر نزدیک می کند.

گاهی در حین زایمان با توجه به نشانه های نامبرده ، خطراتی مادر و حیات فرزند او را تهدید می کند که اگر پزشک متخصص تجربه و دانش کافی داشته باشد، اقدام به جراحی سزارین می کند تا هر گونه خطری از زایمان رفع شود. به این ترتیب در موارد خاص در صورتی که علایم ناموفق بودن زایمان طبیعی ظاهر شوند، تشخیص پزشک به زایمان سزارین می باشد. انجام زایمان سزارین به جای زایمان طبیعی سلامت ، زندگی و آسایش مادر باردار را حفظ کرده و نیز زندگی و حیات فرزند او را تضمین می کند.

بسیاری از خانم ها توان و وضعیت زایمان طبیعی را به نحو احسن دارا می باشند و در این بین جنین نیز قرارگیری مناسب و ایده آلی در رحم مادر دارد. این امر انجام زایمان را به صورت طبیعی راحت می کند. ولی متاسفانه به دلیل ناآگاهی و ترس از درد زایمان به طریق طبیعی ، مادر مبادرت به انجام زایمان سزارین می کند. این زایمان ممکن است برای شما خطراتی به همراه آورد.

باید گفت که زایمان سزارین جز در موارد حاد و شرایطی که فیزیک مادر و جنین پاسخگو به زایمان طبیعی نباشد ، تجویز نمی شود. این زایمان عوارض خاص خود را داشته و مادران نباید تنها به دلیل ترس از درد زایمان ، از این پروسه خدادادی خودداری نموده و عواقب آن را به جان خود و کودکشان بخرند.

فرآیند زایمان به طریق طبیعی آن، نه تنها برای کودک مفید است ، بلکه مادر را از بسیاری از آسیب ها و بیماری ها دور نگه می دارد . اکثر کودکان سزارینی به نسبت بقیه کودکان تفاوت هایی دارند که در روز های ابتدایی تولد این تفاوت ها مشکلاتی را به همراه می آورد. یکی از شایع ترین مشکلات کودکان زایمان سزارین ، ناتوانی در خوردن شیر مادر و مکیدن پستان است. در حالی که کودکان متولد شده با زایمان طبیعی به سرعت و به شکل غریزی پستان مادر را پیدا کرده و از آن تغذیه می کنند . توجه داشته باشید که این امر در همه موارد صادق نیست اما در بین کودکان سزارینی بسیار شایع است.

شروع زایمان طبیعی

علائم شروع زایمان عبارتند از:

احساس شدید درد در  ناحیه زیر شکم و یا کمر ، این درد  به تدریج طول مدت درد بیشتر و فاصله بین آن کوتاه تر می شود ، به طوری که رحم شما دچار انقباضات شدیدی خواهد شد. درد ناحیه کمر و زیر شکم در ابتدا کم و طولانی است و درست زمانی که جنین آماده تولد است درد زایمان کوتاه اما پر قدرت خواهد شد .

بروز هر نوع ترشح خونی از واژن یا مهبل

زمانی که جنین در شکم مادر می چرخد و به سمت رحم کشیده می شود ، ممکن است که فشار وارد شده به رحم با ترشح خون از واژن همراه باشد که از نشانه های زایمان است .

آبریزش از مهبل یا واژن

هرنوع آبریزش از مهبل می تواند هشدار دهنده ی زایمان باشد .

 مراحل زایمان طبیعی

* فرآیند زایمان معمولاً به سه مرحل تقسیم می شود :

مرحلۀ اول : از زمان شروع دردهای زایمانی تا باز شدن کامل دهانۀ رحم می باشد .

مرحلۀ دوم : از باز شدن کامل دهانۀ رحم تا خروج نوزاد می باشد .

مرحلۀ سوم : از خروج نوزاد تا خروج جفت می باشد .

ترس از درد زایمان طبیعی

هرچند که بسیاری از مادران باردار از درد زایمان طبیعی می هراسند اما پیش از دل نگرانی های زایمان طبیعی باید سعی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، معمولا زمانی که آگاهی بیشتری در رابطه با زایمان طبیعی دارید آمادگی بیشتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت.

دردهای فعال زایمان طبیعی

این دردها زمانی آغاز می شوند که دهانه رحم به اندازه 4 سانتیمتر گشوده شود و تا باز شدن 7 سانتیمتری ادامه می یابند. در این وضعیت هنگامی که دهانه رحم به اندازه 6 سانتیمتر گشوده شد، انقباض شدگی ها خیلی شدید شده و تعداد این منقبض شدن ها بیشتر خواهد شد و مدت زمان آن طولانی تر می شود . مثلا ممکن است در هر 2 دقیقه 1 دقیقه انقباض اتفاق بیفتد. در این شرایط مادر احساس گر گرفتگی و افزایش دما دارد، آب دهان خشک شده و کمر درد و خستگی را تجربه خواهد کرد . توصیه می شود در این شرایط مادر وضعیت قرارگیری خود را به دفعات تغییر داده و بهتر است به پشت نخوابد. بهتر است در هر ساعت یک بار ادرار کنید و یک حوله گرم را به دور کمر خود ببندید. برای خلاص شدن از گرما صورت خود را شسته و تنفس عمیق داشته باشید.

انجام زایمان طبیعی به وسیله ابزار کمکی :

چنانچه سر جنین در کانال زایمان به میزان مناسب پایین آمده باشد و پزشک خارج شدن سریع جنین را تشخیص دهد، و مادر توان خارج کردن جنین به شکل طبیعی را نداشته باشد ، می توان از وسیله های کمکی استفاده کرد تا زایمان موفقیت آمیز انجام شود. گاه از فورسپس برای این کار کمک گرفته می شود. یکی دیگر از ابزارهای کمکی در زایمان طبیعی وکیوم است .

انجام زایمان طبیعی به وسیله ابزار کمکی

چه زمانی لازم است از ابزار کمکی استفاده شود؟

– اگر مادر مدت زمان زیادی زور زده باشد و دیگر توان و انرژی فشار دادن برای زایمان را نداشته باشد .

– زمانی که با صلاحدید پزشک اگر از ابزار کمکی استفاده نشود ، نوزاد با زایمان طبیعی خارج نمی شود .

– قرارگیری کودک ، به طرزی است که با زور زدن تنها خارج نمی شود.

– ضربان قلب جنین نیاز بر خارج شدن سریع را نشان دهد.

 فورسپس و وکیوم :

در مواردی امکان دارد درد های پیش از زایمان به ترتیب و خوبی پیش بروند اما در آخر ممکن است امر خارج شدن جنین با موانعی مواجه شود که به دلیل بروز مشکلات احتمالی برای جنین لازم است جنین به شکل اجباری بیرون آید. که برای اتمام مراحل زایمان به شکل موفقیت آمیز از فورسپس یا وکیوم استفاده می شود در این خصوص زایمان سزارین کارآیی نداشته و به راحتی می توان زایمان طبیعی را انجام داد. لازم به ذکر است که تشخیص بهره گیری از این وسایل به عهده پزشک متخصص زنان می باشد.

نکته دیگری که در زمینه استفاده از ابزار کمکی برای زایمان طبیعی وجود دارد ، این است که باید شرایط انجام زایمان سزارین اورژانسی فراهم شود تا اگر امکان زایمان طبیعی با این ابزارهای کمکی نبود ، حیات جنین و مادر حفظ شود.

درباره لوازم مورد استفاده برای تسهیل در زایمان باید گفت که استفاده از وکیوم با موفقیت کمتری روبرو می شود تا فورسپس گاه وکیوم باعث بروز ضربه به پوست جنین می شود. اگر به پزشک متخصص زنان و زایمان خود اعتماد کافی دارید مطمئن باشید که او تنها در موارد ضروری و مهم از این ابزارهای کمکی استفاده می کند و اولین نکته برای هر پزشکی اهمیت سلامت مادر و فرزند اوست.

برش پرینه در زایمان طبیعی :

اپیزیاتومی که همان برش پرینه برشی است که در ناحیه میان واژن و مقعد زده می شود تا زایمان راحت تر انجام شود . این برش در برخی زایمان ها اعمال نشده و جنین بدون نیاز به برش پرینه خارج می شود این برش آثار و عواقبی را برای زن به همراه می آورد که در صورت مراقبت صحیح پس از زایمان طبیعی و بهبودی کامل در بیشتر موارد مشکلی به وجود نمی آورد .

برش پرینه در زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی :

زایمان طبیعی دارای سه مرحله اصلی است :

1- شروع و ابتدای دردهای زایمان تازمانی که دهانه رحم باز شود.

2- باز شدن تمام دهانه رحم تا زمانی که جنین خارج شود.

3 – خارج شدن نوزاد تا زمانی که جفت خارج شود.

مرحله اول :

مرحله اول زایمان طبیعی خود حاوی سه بخش جزیی است : درد های ابتدایی ، درد فعال ، مرحله انتقالی . مرحله اول زایمان برای کسانی که شکم اولشان می باشد ، از 12 تا 1 ساعت متغیر بوده و برای دیگران بین 5 الی 6 ساعت است. این زمان برای مادرانی که سابقه زایمان قبلی داشته اند می تواند بیشتر هم بشود. در این مرحله نیروهای انقباضی رحم دهانه رحم را تا حدود قطرهای سانتیمتری باز کرده و در آخر باز شدگی دهانه رحم به 10 سانتیمتر می رسد .

درد های ابتدایی زایمان طبیعی از ابتدای انقباض های رحم تا زمانی که دهانه رحم حدود 4 سانتیمتر باز شود ادامه داشته که در این زمان دهانه رحم به مرور با باز شدن ، نازک هم می شود . در حالت عادی مرحله اول زایمان 6 ساعت زمان برده که اکثر مادران این مدت را در خانه به سر می برند. در مرحله اول زایمان باز شدن دهانه رحم به کندی صورت گرفته ولی مرحله بعدی این گشایش شتاب بیشتری دارد .

مرحله اول زایمان طبیعی

مرحله انتقالی زایمان طبیعی :

این مرحله هنگامی است که دهانه رحم تا ابعاد 8 سانتیمتر گشوده شده و تا هنگامی که به 10 سانتیمتر برسد زمان می برد. این مدت زمان دردناک ترین مرحله زایمان طبیعی است ولی باید گفت که زمان آن طولانی نبوده و بسیار کوتاه تر از مراحل دیگر است. در چنین زمانی مادر حس دفع مدفوع داشته که نشان دهنده فشار آوردن سر جنین به راست روده است به این ترتیب زمان زایمان را بسیار نزدیک نشان می دهد. باقی نشانه های مرحله انتقالی شامل : تحریک پذیری ، لرزش ، استفراغ ، گرفتگی در پا ، عرق کردن و نشانه های خونی است که گاه ممکن است برخی زنان این علایم را نداشته باشند. توصیه متخصص زنان برای زایمان طبیعی در این مرحله شل کردن بدن است و بهتر است مادر نفس های سریعی بکشد . چنانچه حس گیجی داشتید ، داخل دست های بسته خود تنفس کنید تغییر وضعیت بدنی کمک کننده خواهد بود و ایجاد سر و صدا طبیعی است و مشکلی ندارد.

در چنین وضعیتی به طور ناگهانی احساس فشار در لگن بهتان دست می دهد و نیز تمایل شدیدی به زور زدن می یابید که عموما این میل به زور زدن غیرکنترلی است . برای زایمان طبیعی لازم است تا باز شدن کامل دهانه رحم به قطر 10 سانیتمتر از زور زدن خودداری کنید زیرا این کار موجب آسیب رسانی به دهانه رحمتان خواهد شد . با فشارهای مادر و بروز انقباض در رحم ، سر جنین پایین آمده و موجب فشار آوردن به کف لگن می شود و با پرینه تماس برقرار می کند . در حالیکه سر جنین به ناحیه پرینه فشار وارد می کند ، مادر نیز حس کشش و سوزش در این ناحیه دارد که به زودی سپری می شود زیرا فشار های سر جنین به پرینه ، موجب بی حسی می شود . این مرحله برای جنین بسیار حساس و بحرانی است . امکان دارد قرارگیری نوزاد در این مرحله طولانی شده و تا هنگام خروج کامل جنین ، 90 دقیقه زمان ببرد . اگر در این شرایط پرینه از سوی پزشک متخصص برش بخورد سرعت کار بیشتر بوده و و فشار کمی به سر جنین اعمال می شود و از پاره شدن ناگهانی ماهیچه های خارجی جلوگیری می شود که پس از اتمام مرحله سوم چند بخیه می توانند مشکل بریدگی را رفع کنند اما اگر پارگی ناگهانی و خود به خود رخ بدهد ، ترمیم آن بسیار دشوار است . برش پرینه برای زایمان طبیعی شکم اول بیشتر اعمال می شود و در شکم سومی ها نیازی به برش پرینه نیست زیرا به دلیل شل شدن عضلات سر جنین به راحتی خارج می شود .

مرحله انتقالی در زایمان طبیعی

وضعیت جنین در مرحله انتقالی :

پس از شروع و پیشرفت دردهای زایمان طبیعی ، سر جنین که در روزهای اخیر به لگن ورود کرده بود ، به سمت گشاد تر لگن حرکت می نماید و در چنین وضعیتی ، پی در پی تغییر موقعیت داده یا چرخش می نماید می توان گفت در این حال ، فشار وارده به مثانه و راست روده زیاد شده و در طول پروسه زایمان خصوصا در مرحله دوم جمجمه جنین از سوی بدن مادر مورد فشار قرار گرفته و تغییر شکل خواهد داد بنا بر این سر نوزادان فرم کشیده تری دارد این امر جای هیچ گونه نگرانی ندارد و پس از یک الی 3 روز به کل برطرف می شود. لازم به ذکر است که استخوان بخش جمجمه جنین در برخی نقاط نرم است و اگر بخواهیم نقاط این چنینی را معرفی کنیم ، می توان به فونتانل ، ملاج ، بخش پشتی و جلویی سر نوزاد اشاره کرد . این نواحی نرم به استخوان های جمجمه امکان روی یکدیگر خوابیدن را می دهد تا در کانال زایمان شرایط جایگیری بهتری داشته باشند .

وضعیت جنین در زایمان طبیعی

در حالت طبیعی و در اکثر مواقع نوزادان با سر به دنیا می آیند ولی در موارد اندکی ممکن است نوزاد با باسن ، پاها و یا صورت خارج شود اما مناسب ترین وضعیت ، خروج از کانال زایمان با سر بوده که در این میان اگر صورت نوزاد رو به پشت مادر باشد وضعیت بهتر است .

به دنیا آمدن نوزاد با پا ، به طور میانگین سه درصد کل زایمان ها را شامل می شود که در چنین وضعی انجام زایمان طبیعی سخت و زمان بر می شود به این نوع زایمان بریچ می گویند . درد های شدید کمر از عوارض زایمان بریچ است . این وضعیت برای مادر بسیار طاقت فرسا بوده و برای جنین نیز دردناک است به این ترتیب توصیه می شود اگر وضع قرار گیری جنین غیر عادی بود ، زایمان سزارین انجام شود .

آنچه باید بدانید

دهانه ی رحم معمولا در آخرین ماه بارداری نرم و مرطوب می شود، زمانی که درد زایمان به سراغ مادر می آید، رحم دچار انقباضاتی می شود که ممکن است بسیار دردناک و طاقت فرسا باشند،اما باید دقت کنید که همین انقباضات باعث می شود تا جنین تحرک کند و در لگن مادر جای بگیرد، زمانی که جنین وارد لگن می شود، دهانه ی رحم باز شده و بر اثر کشش ایجاد شده در رحم کودک به راحتی می چرخد و سر او به سمت پایین قرار می گیرد. در این زمان اگر درد های انقباضات را تحمل کرده باشید به زودی فرزند دلبندتان به دنیا خواهد آمد.

ممکن است در طی تحمل درد زایمان رحم چند با ر منقبض شود،با هر انقباض رحم، فرکانس هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می گردد این هورمون سرعت و شدت انقباضات را بیشتر می کند.

زایمان طبیعی

بهترین آرام بخش برای زایمان طبیعی

با تحمل درد رحم به صورت خودکار هورمون اکسی توسین را ترشح می کند، ترشح این هورمون در حین زایمان باعث راحت تر باز شدن دهانه رحم و تسهیل زایمان و تحریک نوک سینه و آزاد شدن شیرمادر می شود، این هورمون همچنین باعث تسکین درد های زایمان می شود و زایمان را برای مادران باردار آسان می سازد، بنابراین نگران انقباضات و دردهای شدید ابتدای زایمان نباشید و سعی کنید با حفظ آرامش خاطر، کمی درد ها را متحمل شوید، البته در صورت نیاز پزشک جراح موارد لازم را برای تسهیل زایمان و تسکین درد شما انجام خواهد داد، امروزه زایمان های بدون درد یکی از روش هایی است که می توانید بدون عوارض ومشکلات زایمان جنین را به دنیا بیاورید.

درد زایمان طبیعی

مرحله  تولد نوزاد :

به منظور تولد نوزاد مادر را به اتاق زایمان و تخت مخصوص انتقال می دهند در مواردی نیز لازم است با برانکار این انتقال انجام شود . به احتمال زیاد تخت های زایمان طبیعی که در داخل مطب پزشک متخصص زنان و زایمان و یا در مطب تیم مامایی وجود دارند همانند صندلی های بزرگی هستند که دارای دو جایگاه مخصوص برای گذاشتن پا هستند ولی تخت های بیمارستان یا زایشگاه متفاوتند . معمولا برای انجام زایمان در هر دو صورت ، محدوده دستگاه تناسلی با مواد ضد عفونی کننده پاکسازی می شوند پس از آن بر روی شکم و پاها پارچه های استریل پهن شده و زمانی که حدود 10 سانتیمتر دهانه رحم باز شد ، طبق دستور پزشک متخصص زنان می توانید رو به پایین زور بزنید اکثر قریب به اتفاق مادران به صورت نخود آگاه این میل به زور زدن را خواهند داشت توصیه می شود زور زدن مادر به کمک بازدم آهسته صورت بگیرد او می تواند تا 6 ثانیه نفس خود را حبس کرده و سپس نیروی لازم را اعمال کند . چنانچه جنین پایین تر نیامد بهتر است مادر به شکل سرپا بنشیند تا نزول جنین امکانپذیر باشد این پایین آمدن جنین در کانال زایمان ، با فشارهای مادر و انقباض عضلات شکم و ماهیچه کفی سینه انجام می شود اگر چه کانال زایمان به اندازه 10 سانتیمتر باز می شود ولی پایین رسیدن نوزاد از 20 دقیقه تا 2 ساعت زمانبر است زمانی که سر جنین با پرینه فشار آورد ، اپیزیاتومی صورت خواهد گرفت انقباض آخر پیش از خروج سر جنین موجب بروز حس سوزش و کشش شده که پس از آن شانه اول و شانه دوم و به سرعت کل بدن خارج می شود . سخت ترین و دشوار ترین مرحله زایمان طبیعی خارج شدن سر نوزاد است پس از آن خروج شانه اول مقداری سخت بوده ولی مابقی بدن نوزاد به خارج لیز خواهد خورد .

لذت آغوش کشیدن نوزاد در زایمان طبیعی

بالاخره بعد از تحمل درد های زایمان و با کمک جراح می توانید لذت بخش ترین لحظه ی عمر خود را تجربه کنید، لحظه ی مادر شدن.

با در آغوش کشیدن نوزاد تمامی مشکلات وترس های زایمان از شما دور خواهد شد و احساس خوبی از یک زایمان طبیعی و سالم خواهید داشت، این که شما بتوانید نوزاد خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورید یک مساله مهم است و بیانگر سالم بودن خود و فرزندتان خواهد بود. بسیاری از مشکلات قبل و بعد و در حین زایمان است که جراح را مجبور به زایمان سزارین می کند و توصیه پزشکان برای مادران باردار تمرین کردن و آماده شدن برای زایمان طبیعی است.

نوزاد زایمان طبیعی

چرا زایمان طبیعی؟

بسیاری از افراد متوجه تفاوت های زایمان طبیعی با سزارین نیستند و از این رو همیشه به دنبال دلیل محکمی برای انتخاب نوع زایمان هستند. در صورتی که مادر و فرزند هر دو سالم و بدون هیچ مشکل احتمالی باشند زایمان طبیعی توصیه می شود.

جنین در زایمان طبیعی به صورت کامل رشد می کند و مشکلات تنفسی برای او به وجود نمی آید. همچنین در زمان تولد به دلیل فشار هایی که به سر و قفسه ی سینه ی او وارد می شود، وارد مرحله ای از رشد می شود که شش ها و ریه های او به صورت کامل پاکسازی می شوند و در واقع توسط فشار وارده از رحم تکامل می یابد.

همچنین موادی که در رحم مادر وجود دارد و کودک در زمان تولد برای بیرون آمدن باکتری های محافظت کننده را برمی دارد این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند. این مواد در واقع نوعی ماده ی محافظت کننده و ضد عفونی کننده برای نوزاد محسوب می شود که او را از ابتلا به برخی بیماری های احتمالی حفظ می کند. همچنین بیان می شود که بهره ی هوشی این کودکان نسبت به نوزادان سزارینی بیشتر خواهد بود.

مراحل زایمان طبیعی

مرحله اول:

اولین مرحله زایمان طبیعی سه قسمت دارد :

1دردهای ابتدایی

2- دردهای فعال

3- مرحلۀ انتقالی

مرحله اول که شامل درد های ابتدایی می شود ممکن است ۱۲-۱۴ ساعت  زمان ببرد ، البته این میزان درد در اولین زایمان دیده می شود  و  در زایمان های بعدی حدود ۵-۶ ساعت خواهد بود .

هنگام درد انقباضات رحم ، دهانۀ رحم را باز می کند و رحم را برای ورود سر نوزاد آماده می سازد.البته این  میزان این باز شدن معمولاً با سانتیمتر بیان می شود که در معایتۀ داخلی که با یک یا دو انگشت صورت میگیرد ، تعیین می شود . باز شدن کامل دهانۀ رحم ۱۰سانتی متر می باشد که آمادگی کامل مادر برای زایمان طبیعی را بیان می دارد  .

درد-زایمانهمچنین بخوانید مزایای زایمان طبیعی

مرحلۀ دوم زایمان : تولد نوزاد

متخصص زنان و زایمان شما را به اتاق زایمان و تخت زایمان خواهد برد .

تخت زایمان شبیه به یک صندلی بزرگ و بلند است که دو پایه در انتها دارد که پاهای شما را روی آنها قرار می دهند . این حالت می تواند عملیات زایمان و روند آن را ساده تر نماید . در حین زایمان طبیعی ناحیه ی  تناسلی شما با مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی شسته می شود و روی شکم و پاهایتان پارچه های استریلی پهن می گردد .روش های کنترل درد و استرس در این زمان می تواند تاثیر به سزایی در کیفیت زایمان شما داشته باشد.

زمانی که درد می کشید ، انقباضات رحم باعث تحرک جنین به سمت رحم می شود ، فشار جنین به رحم باعث می شود تا دهانه رحم باز شود ، هنگامی که دهانۀ رحمتان ۱۰ سانتی متر باز شد ، ماما یا پزشکتان به شما می گوید که می توانید به طرف پایین زور بزنید ( معمولاً بطور ناخود آگاه چنین احساسی را خواهید داشت ).

تنفس دم و باز دم می تواند به شما در این رابطه کمک کند  . دقت داشته باشید که بیشتر از ۶-۵ ثانیه  نفس خود را حبث نکنید ،تغییر حالت در این مرحله می تواند به تغییر موقعیت جنین و تحرک او به سمت دهانه رحم کمک کند .   از زمان شروع انقباضات تا زمانی که سر جنین به صورت کامل می چرخد حدود دو ساعت زمان لازم است .

انقباضات-رحم

بعد از اینکه سر جنین کاملا به سمت پایین کشیده شد و به پرنیه فشار آورد ، اپیزیاتومی می تواند انجام گیرد . آخرین انقباض قبل از زایمان سر ، احتمالاً باعث یک احساس سوزش و کشیدگی می شود . بعد از تولد سر ، یک شانه و سپس شانۀ بعد و بلافاصله بقیه بدن به دنیا می آید . قسمت مشکل زایمان در درجۀ اول همان سر می باشد . زایمان شانۀ اول نیز مقداری ایجاد درد می کند اما بقیۀ بدن تقریباً به بیرون لیز می خورد .

تولد-نوزاد

البته بعد از اینکه نوزاد از رحم بیرون کشیده شد، هنوز از طریق بند ناف به شما متصل است .در این مرحله نیاز است تا بند ناف از بدن شما جدا شده و البته جفت نیز بیرون کشیده شود .

مراقبت های بعد زایمان طبیعی

مادر پس از زایمان طبیعی حس بی حالی و ضعف دارد.که اگر رژیم غذایی صحیح ،ورزش اندازه و دوری از استرس و اضطراب را رعایت کنند به راحتی به وضعیت پیش از بارداری خود برمی گردند  و می توانند به آسانی به وظایف مادرانه ی خود در قبال کودک خود رسیدگی کنند.ورم و زخم در ناحیه باسن و شکم ها به استراحت کافی به تدریج از بین می روند و حالت های سفتی و سنگینی در پستان به وجود می آید.
اگر این علائم بیش از اندازه و غیر قابل تحمل باشد بایدآن را با پزشک خود در میان بگذارید تا با تشخیص پزشک و داروهای تجویز شده روند بهبودی مادر زودتر شکل بگیرد یک مادر بعد از زایمان طبیعی نباید آسپرین و داروهای رقیق کننده ی خون را  مصرف کند زیرا احتمال خونریزی در ستگاه تناسلی افزایش پیدا می کند و یا اینکه در شیر مادر آسپرین ایجاد می شود و کودک با خوردن آن دچار مشکلاتی خواهد شد.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

انقباضات رحم بعد از زایمان طبیعی

چون رحم کوچک است و دوباره به جای خود باز می گردد مادران بعد از زایمان طبیعی با انقباضات رحمی رو به رو می شوند.اگر مادر بیش از  یک بار زایمان داشته است این انقباض ها بیشتر است و اغلب مادران در زمان شیر دادن به کودک خود انقباضات رحمی شان افزایش پیدا می کند . زیرا در حین شیر دادن هورمون اکسی توسین ترشح می شود که این ماده خود باعث انقباض می شود.بعد از سه یا چهار روز این انقباض ها از بین می رود.

ترشح از دستگاه تناسلی بعد از زایمان طبیعی

گاهی اوقات مادران که از خواب برمی خیزند ترشحات مخاطی همراه با خون را در اطراف آلت تناسلی خود مشاهده می کنند. خارج شدن این نوع ترشحات بعد از زایمان طبیعی نرمال است و نشان دهنده ی التیام رحم مادر است و تا شش هفته طول می کشد.

این ترشحات هنگامی خطرناک محسوب می شوند که با خون زیاد و بوی بد همراه باشند که در این صورت باید با دکتر خود صحبت کنید. برای کم کردن درد مادر توصیه می شود که مصرف مایعات را افزایش دهد و قسمت تحتانی خود را با کیسه یخ در تماس بگذارد.

بی حسی اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد :

همان طور که می دانید زایمان طبیعی در حالت عادی بسیار دردناک بوده و اغلب زنانی که مبادرت به انجام زایمان سزارین می کنند، به خاطر فرار از دردهای شدید زایمان های طبیعی این کار را انجام می دهند. با پیشرفت دانش پزشکی می توان این نوید را به زنان داد که امروزه دیگر تحمل دردهای زایمان اجباری نیست و می توان گفت که اگر پزشک متخصص از تجربه و مهارت کافی برخوردار بوده و ظرافت و دقت کافی را در انجام این جراحی به خرج دهد، خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد شد .

خیلی از افراد این تصور را خارج از ذهن تلقی می کنند اما باید گفت که این امر امکانپذیر است. با کمک بی حسی اپیدورال و داروهای ضد درد از راه لوله ی بسیار باریکی به نخاع در بخش پایینی آن تزریق می شود. بدین ترتیب درد های شدید زایمان تا چند درجه کاهش می یابند و جنین به آسانی از رحم خارج می شود .

در اصل زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال از جمله راهکارهای جدید برای تولد نوزادان می باشد. در زمان های قبل ، تنها راه تولد کودکان زایمان طبیعی دردناک بوده است. امروزه با زایمان سزارین تا حد زیادی از درد و ناراحتی زایمان کاسته خواهد شد.

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال چیست ؟

زایمان طبیعی بدون درد به این گونه صورت می گیرد که با بی حسی اپیدورال که یک داروی ضد درد  است، از راه لوله ایی نازک به قسمت نخاع مادر تزریق می شود به این صورت بعد از تزریق این دارو، درد در قسمت لگن و ناحیه تحتانی از بین خواهد رفت.

بی حسی اپیدورال چگونه عمل می کند ؟

زنان بارداری که قصد دارند نوزاد خود را با زایمان طبیعی به دنیا بیاورند متخصص بی هوشی تنها در قسمت ستون فقرات داروهای ضد درد را وارد می کند .این داروها  باعث می شود که پیام درد در قسمت لگن به سمت مغز ارسال نشود .

شاید فشار دردی ک مادران در زمان زایمان طبیعی احساس می کنند با  تزریق این داروها تا حد زیادی کاهش پیدا کند اما باید دقت داشته باشید که حتما متخصص بیهوشی در کنار متخصص زنان و زایمان باید این عمل را انجام بدهند .در نهایت دردهایی که در انقباضات رحمی به وجود می آید کمتر احساس شده و نوازد به راحتی با زایمان طبیعی به دنیا خواهد آمد.

آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم می شود ؟

باید گفت علل ایجاد افتادگی رحم می تواند مختلف باشد که زایمان طبیعی یکی از آنهاست.افراد زیادی را دیده ایم که چند زایمان داشته اند اما به این عارضه دچار نشده اند .این مورد کاملا بستگی  به اقداماتی که شما بعد از زایمان خواهید داشت بستگی دارد برای مثال انجام ورزش هایی که عضلات لگن را درگیر می کند می تواند تا حدود زیادی از افتادگی رحم بعد از زایمان طبیعی جلوگیری کند .

زایمان طبیعی و افتادگی رحم

شما باید بعد از زایمان طبیعی به وزنی متناسب برسید :درست است که در دوران بارداری مقدار زیادی وزن اضافه کرده اید اما شما در دوران شیر دهی قرار دارید و اهمیت رژیم غذایی با کیفیت بالا بسیار اهمیت دارد.بهتر است با مشورت متخصص زنان و زایمان و داشتن سبک زندگی با تحرک بالا وزن خود را ایده آل کنید .

سوالات متداول درباره ی بارداری

به هنگام بارداری در مادر چه تغییراتی ایجاد می شود ؟

اولین و مهم ترین تغییرات در بدن مادر است علاوه بر تغییرات ظاهری در بدن مادر مانند قلب ،عروق ، غدد، سیستم گوارش هم تغییراتی ایجاد می شود که از نظر مادر ناخوشایند باشد و باعث می شود مادر احساس خطر کند و به پزشک مراجعه می کند اما بهتر است بدانید این تغییرات طبیعی است و بعد از زایمان برطرف خواهد شد.

برای مثال یبوست یکی از مواردی است که مادر به هنگام بارداری برای تغییرات ایجاد شده در سیستم گوارش به آن مبتلا می شود ،نفخ و سوزش سر دل که از موارد بسیار شایع محسوب می شوند .

توصیه می شود که خانم های باردار عزیز تعداد وعده های غذایی خود را زیاد کنند مثلاً اگر قبل از بارداری در روز سه وعده غذا می خوردند این سه وعده را به شش وعده تبدیل کند تا حجم غذا کم باشد زیرا به دلیل تغییرات روده تنبل شده و ما با انجام این روش می توانیم مانع از یبوست شویم.

در زمان بارداری چه مواقعی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

در زمان بارداری خیلی از مشکلاتی که به وجود می آید هیچگونه علائم و نشانه ای ندارد به همین دلیل مادران باردار باید تا 28 هفتگی هر ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند و بعد از 28 هفتگی تا 36 هفتگی هر دو هفته یک بار به پزشک مراجعه کنند و بعد از 36 هفتگی لازم است هفته ای یک بار به پزشک مراجعه کنند و این در صورتی است که هیچ مشکلی نداشته باشند زیرا در صورت مشکل باید مدت زمان مراجعه کوتاه تر باشد .

آیا افرادی که بالای 40سال دارند و قصد باردار شدن دارند آزمایش لازم است ؟

به طور کلی اگر سن شما بالای 35 سال برود بارداری شما پر خطر است زیرا هر چه سن بالا تر برود امکان بیماری های داخلی بیشتر خواهد بود و باید قبل از تصمیم به بارداری به پزشک مراجعه کنید و فشار خون و دیابت بررسی شود. برخی مواقع دیابت بارداری به این طریق قابل شناسایی است.

خانم هایی که بالای 35 سال دارند باید قبل از بارداری به چه شدت مطالعه داشته باشند ما قصد ترساندن این عزیزان را نداریم اما بهتر است  قبل از بارداری به خوبی آگاه باشند تا مشکلی برای خود و فرزندشان پیش نیاید و یکی از توصیه های مهم و ضروری برای این عزیزان این است که قبل از بارداری حتماً به پزشک زنان مراجعه کنند .

مراحل زایمان طبیعی

در صورتی که مرحله ی تصمیم گیری برای نوع زایمان را پشت سر گذاشته اید و می خواهید با زایمان طبیعی فرزندتان را به دنیا آورید، در ادامه مطلب با ما باشد. بسیار مفید است که از مراحل زایمان طبیعی و دغدغه ها و مشکلات هر کدام از مراحل آگاه باشید. گاهی برخی مادران با در نظر گرفتن مزایای زایمان طبیعی ، تصمیم به این نوع زایمان می گیرند ولی با احاطه ی کامل بر مراحل این نوع زایمان می توان تجربه ی بهتری داشت.
هر زایمان مشکلات خاص خود را دارد و برای هر فرد متفاوت است. درد زایمان یک فرایند طبیعی می باشد و دارای سه مرحله است.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مرحله یک :

درد زایمان طبیعی

اولین مرحله در زایمان زمانی است که مادر شروع انقباضاتی را در رحم خود حس می کند که موجب باز شدن دهانه رحم می شود. این مورد به جنین اجازه ی حرکت در طول کانال عبوری را می دهد. اولین مرحله در اصل طولانی ترین مرحله می باشد. در اصل این مرحله به دو فاز تقسیم می شود. فاز شروع درد و فاز درد فعال.

فاز شروع درد

در طول باز شدن دهانه رحم ممکن است ترشحات بی رنگ یا صورتی یا کمی خونی از واژن عبور کند. این ترشحات احتمالاً مخاطی است که دهانه رحم را در طول بارداری مسدود کرده است.
مدت زمان درد زایمان از چندین ساعت تا چند روز به طول می انجامد ولی در زایمان های بعدی این زمان کوتاه تر است. برای کاهش درد و احساس آرامش از اقدامات زیر بهره بگیرید:
–    قدم بزنید.
–    دوش بگیرید.
–    به آهنگ های آرامش بخش گوش دهید.
–    از تکنیک های تنفسی و آرامش بخش بهره گیرید.
–    موقعیت خود را تغییر دهید.
پزشک راهنمایی های لازم را در جهت زمان مناسب برای مراجعه به بیمارستان به مادر می کند. در صورت پاره شدن کیسه آب یا خونریزی سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید.

بسیار مفید است که از مراحل زایمان طبیعی و دغدغه ها و مشکلات هر کدام از مراحل آگاه باشید. دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی و بارداری به روش IVF با بهره گیری از روش های نوینی به درمان این بیماری می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

فاز درد فعال

در این زمان، درد اصلی شروع می شود. در فاز درد فعال دهانه رحم 6 تا 10 سانتی متر باز می شود. انقباضات رحم بسیار شدید تر می شود و زمان این انقباضات به هم نزدیک تر می شود. احتمالاً کیسه آب در این زمان پاره می شود و احساس فشار در کمر بیشتر می شود. عضله های پا منقبض شده و ممکن است کمی احساس تهوع به فرد دست دهد. در صورتی که زود تر و در فاز شروع درد به بیمارستان مراجعه نکردید ، در این زمان حتماً مراجعه کنید.
مدت زمان فاز درد فعال 4 تا 8 ساعت است. به طور متوسط دهانه رحم 1 سانتی متر در طول یک ساعت باز می شود.
از تکنیک های تنفسی جهت آرام سازی استفاده کنید. در این زمان به توصیه های پزشک و تیم اتاق عمل عمل کرده تا آنها بتوانند کار خود را به بهترین شیوه انجام دهند.

مرحله دو :

به دنیا آوردن نوزاد

در این مرحله نوزاد به دنیا آمده و این مرحله چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد. پزشک در زمان های خاصی از مادر می خواهد تا فشار وارد کند. به این ترتیب کم کم نوزاد از مجرای عبوری یا همان واژن گذر می کند. در زمان فشار وارد آوردن ، دقت کنید که به صورت و سر خود فشار وارد نکرده و بر رحم خود تمرکز کنید. زمانی که سر نوزاد بیرون آید، بقیه بدن وی نیز به آرامی در مدت زمان کوتاهی خارج می شود.

مرحله سه:

خارج کردن جفت

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، مادر احساس سبکی و راحتی می کند و حتی می تواند فرزندش را بغل کند. ولی در مرحله ی سوم باید جفت از رحم خارج شود. زمان خروج جفت 5 دقیقه تا 30 دقیقه طول می کشد. در این مدت زمان مادر می تواند به نوزادش شیر دهد. ولی گاهی این پروسه تا 1 ساعت نیز زمان می برد.  بعد از به دنیا آوردن نوزاد، انقباضات دیگری در رحم رخ می دهد تا جفت از رحم خارج شود و معمولاً با یک فشار کلی این اتفاق می افتد.

جهت دانلود فایل پاورپوینت ، با موضوع زایمان را میتوانید دانلود کنید:

زایمان سزارین

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

7 thoughts on “زایمان طبیعی

 1. مینا - 3 سپتامبر, 2018 در 10:09 ق.ظ

  سلام.یک فرزند دارم.۷ماهه برای دومی اقدام میکنم اما دچار کم کاری تخمدان شدم.سه سری امپول سینال اف زدم.جواب نگرفتم.نزدیک پریود خارش شدید واژن بسیار اذیتم میکنه..تیرویید دارم..راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 3 سپتامبر, 2018 در 10:13 ق.ظ

   باید مراجعه شود کلی آزمایش دارد. به این صورت درمان نمی شود. احتمالاض باید ای وی اف شود.

   پاسخ
 2. ناذی - 3 سپتامبر, 2018 در 11:32 ق.ظ

  دکتر شما زایمان در آب هم انجام میدید ؟ هزینه اش چقدره؟

  پاسخ
 3. سمیه - 3 سپتامبر, 2018 در 11:36 ق.ظ

  من دفعه قبل باردار بودم دوقلو کیسه آبم پاره شد تو 4 ماهگی سنم 34 ساله ممکنه از سنم باشه میترسم دوباره باردار شم

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 4 سپتامبر, 2018 در 10:55 ق.ظ

   باید معاینه شوید تا ببینیم مشکل از کجاست

   پاسخ
 4. عسکری - 3 آگوست, 2019 در 8:12 ب.ظ

  سلام

  فرزند اولم را با روش سزارین بخاطر بالا و پایین آمدن ضربان قلب جنین بدنیا آوردم ، الان دومی را باردارم و علاقه شدیدی به زایمان طبیعی دارم ، آیا با فاصله دو و نیم سال از زایمان اول تا دوم این کار امکان پذیر است؟

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 17 آگوست, 2019 در 7:55 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   بستگی به زایمان سزارین قبلی و طریقه انجام آن دارد و بهتر است انجام نشود. ولی اگر اسرار دارید برای زایمان طبیعی باید مراقبت های خیلی زیادی قبل و حین زایمان انجام شود زیرا احتمال پارگی رحم وجود دارد.

   پاسخ

پاسخ

15 − 13 =

مدت زمان مطالعه ۳۲ دقیقه
Call Now Button