لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

لاک زدن در بارداری مضر است؟

آیا لاک ناخن در بارداری مضر است ؟ امروزه با توجه به وجود مقدار زیادی مواد شیمیایی در لوازم آرایشی، نگرانی زیادی از بابت مصرف این لوازم در دوران بارداری وجود دارد. گزارشات اخیر حاکی از این است که برخی از انواع لاک ها می توانند برای جنین در شکم مادر خطرناک باشند. بنابراین کسب اطلاعات درباره ایمن بودن یا نبودن لاک های شیمیایی بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم به تمامی جنبه های لاک زدن در بارداری بپردازیم.

آیا می توان در دوران بارداری از لاک استفاده کرد؟

در صورتی که به صورت گاه و بیگاه لاک استفاده شود مشکلی پیش نخواهد آمد. باید تا جای ممکن از بلعیدن لاک خشک شده از روی ناخن ها پرهیز شود. تا کنون گزارشی مبنی بر تاثیر مخرب لاک بر جنین نداشته ایم ولی سازمان غذا و دارو آمریکا از وجود برخی مواد شیمیایی را در لاک ها و پاک کننده های لاک گزارش داده است که این موارد می توانند منجر به عفونت پوست، مسموم شدن و برخی عوارض جانبی گردند. بنابراین ضروری است که با متخصص زنان در مورد لاک زدن در بارداری صحبت کنید.

لاک زدن در بارداری
لاک زدن در بارداری

مواد شیمایی موجود در لاک ها

برخی مواد شیمیایی موجود در لاک ها می توانند تاثیرات مخربی بر روی بدن بگذارند. بنابراین استفاده از این لاک ها زمانی که جنینی در حال رشد در بدن است، می تواند ضرر زیادی داشته باشد. سه مورد از خطرناک ترین مواد شیمیایی موجود در لاک ها به شرح زیر است :

– فرمالدئید – فرمالدئید در بیشتر لاک ها به عنوان سخت کننده استفاده می شود. در صورت تنفس این ماده می تواند باعث آسیب به بینی، چشم ها و گلو شود. در صورتی که این ماده به صورت تصادفی خورده شود، بدن مادر آن را تجزیه می کند و خطرات آن را بر روی جنین در حال رشد تا جای ممکن کاهش می دهد.

– تولوئن – تولوئن موجود در لاک باعث ایجاد بافت رقیق در لاک می شود. تنفس این ماده شیمیایی می تواند باعث آسیب به گلو، ریه ها و چشم ها شود و تماس طولانی مدت با این ماده شیمیایی به سیستم عصبی جنین در حال رشد آسیب می رساند.

– دی بوتیل فتالات – این ماده هم یکی دیگر از مواد شیمیایی موجود در برخی از لاک ها می باشد. این ماده شیمیایی تاثیراتی مشابه دو ماده مذکور دارد. هنگام خرید لاک باید به این مواد شیمیایی توجه نمود.

لاک های ایمن در بارداری

برخی از لاک ها هیچ کدام از این مواد شیمیایی خطرناک را ندارند. از این لاک ها می توان در دوران بارداری استفاده نمود.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نکات ایمنی در خرید لاک در بارداری

– به صورت گاه و بیگاه از لاک استفاده نمائید.
– سعی کنید از لاک پاک کن های بدون استون استفاده نمائید.
– زمانی که لاک می زنید پنجره ها و درها را باز بگذارید.
– هنگام خشک شدن لاک بازوهای خود را دور از بدن نگاه دارید.
– تا جای ممکن از یک لایه لاک استفاده نمائید.
– دست های خود را با صابون بشوئید تا هرگونه ماده شیمیایی باقی مانده، پاک شود.

همچنین استون موجود در لاک ضرری برای جنین ندارد و اگر به صورت گاه و بیگاه استفاده شود مشکلی به وجود نمی آورد.

منبع : https://parenting.firstcry.com/articles/nail-polish-during-pregnancy-is-it-safe-to-use/

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *