شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

مراقبتهای دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری اهمیت بسیار بالایی دارند. رشد مناسب جنین و حفظ سلامت مادر و جنین وابسته به مراقبت های دوران بارداری می باشد. بخشی از این مراقبت ها شامل تغذیه مناسب و عادات غذایی سالم قبل از بارداری و در طول بارداری می باشد. ولی بخش دیگری از این مراقبت ها وابسته به معاینات منظم توسط پزشک می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جوانب مختلف این مراقبت ها بپردازیم.

 مراقبت در دوران بارداری

بارداری یک پدیده فیزیولوژیک و طبیعی می باشد، نیاز است تا با توجه به توصیه های بهترین متخصص زنان، بارداری بدون مشکل و عاری از هرگونه بیماری احتمالی را تجربه کنید، یک جراح زنان به شما کمک می کند تا مشکلات و بیماری های این دوران را درمان کنید و حساسیت ها و آلرژی های این دوره را کنترل نمایید، همچنین سلامت جنین و سلامت مادر در طول دوران بارداری بررسی می شود و در صورت احتمال کوچکترین تهدید برای مادر و جنین اقدامات لازم انجام خواهد شد . مراقبت های دوران بارداری به این معنی است که با بهره گیری و انجام مراقبت های مخصوص این دوران فرزندی سالم متولد شود، و هیچ گونه خدشه ای به سلامت مادر وارد نشود.

هدف از مراقبت های بارداری

1- تعیین نمودن وضعیت سلامت جنین و مادر

2- تعیین نمودن سن تقریبی جنین و سن حاملگی

3- شروع نمودن طرحی برای ادامه مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های قبل از بارداری

در صورتی که قصد بارداری دارید و یا باردار هستید حتماً تحت نظر پزشک از مکمل های فولیک اسید استفاده نمائید. استفاده از فولیک اسید از بسیاری از نقایص مادرزادی پیشگیری می کند. البته ویتامین های دوران بارداری همگی دارای فولیک اسید می باشند. به نکات زیر توجه کنید:

– حتماً قبل از استفاده از هرگونه دارو و مکمل با پزشک خود مشورت کنید. تنها می توان از داروهای ایمن در بارداری استفاده نمود.
– از الکل و کافئین پرهیز شود.
– از سیگار و دخانیات پرهیز شود.

مراقبتهای دوران بارداری

مراقبت های اولیه

مراقبت های اولیه باید بلافاصله پس از مطمئن شدن از حاملگی صورت گیرد، مراقبت های بارداری توسط مراکز مخصوص و پزشکان ماما صورت می گیرد و در اولین جلسه ای که مادر حامله ویزیت می شود آن را از لحاظ وزن و فشار خون مورد سنجش قرار می دهند و در صورتی که نیاز باشد آزمایشاتی نوشته می شود و برنامه های ویزیت آینده به مادر داده می شود .

در مراقبت های دوران بارداری چک می شود که مادر حامله برنامه واکسیناسیون کاملی داشته باشد و در صورت کامل نبودن این برنامه آن را برای مادر حامله کامل می کنند این مراقبت ها بسیار مهم می باشند لذا به بانوان حامله توصیه می شود که از انجام این مراقبت ها غافل نشوند .

مراقبت ها و نکاتی که زنان حامله باید رعایت نمایند شامل موارد زیر است:

1- تغذیه

2- آرامش خواب

3- اجابت نمودن مزاج

4- ورزش

5- استحمام

6- نوع لباس پوشیدن

7- تفریحات

8- مصرف داورهای مخصوص این دوران

9- تعیین نمودن روزهای مراجعه به پزشک جهت چکاب

بانوان باردار باید دقت نمایند در صورت بروز علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند :

مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری

1- خونریزی در بخش دهانه رحم

2- تورم صورت و انگشتان

3- تاری دید

4- تب یا لرز

5- درد در ناحیه شکم

6- دفع ادرا به صورت دردناک

7- استخراج شدن مایع از ناحیه مهبل

8- تغییرات زیاد در تعداد حرکات جنین

معاینات دوران بارداری

در طول بارداری و در سه ماهه اول و دوم و سوم، در فواصل زمانی معین باید به پزشک مراجعه کرد. در طول بارداری برخی آزمایشات انجام می گیرد. روند رشد جنین در فواصل زمانی مشخص بررسی می شود تا هرگونه مشکلی سریعاً تشخیص داده شود. آزمایشات دوران بارداری به شرح زیر است:

 • آزمایشات سونوگرافی برای بررسی میزان رشد جنین
 • تست قند خون برای بررسی دیابت بارداری
 • آزمایش خون
 • تست قلب جنین
 • آمنیوسنتز برای بررسی نقایص مادرزادی و مشکلات ژنتیکی
 • آزمایش برای بیماری های مقاربتی
 • بررسی فاکتور و گروه خونی در بارداری

در صورت صلاحدید پزشک امکان دارد نیاز به آزمایشات غربالگری باشد تا هرگونه بیماری ژنتیکی تشخیص داده شود.

مشکلات رایج دوران بارداری

مدیریت مشکلات دوران بارداری توسط پزشک به بیمار آموزش داده می شود. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویار صبحگاهی
 • کمردرد، پادرد و دیگر دردها در دوران بارداری
 • اختلال خواب
 • تغییراتی در پوست و مو
 • خونریزی از واژن در اوایل بارداری

هر بارداری مسائل و مشکلات خاص خودش را دارد. برخی زنان علائم خیلی خفیفی در اوایل بارداری دارند. اکثر زنان در طول بارداری می توانند کار کرده و به مسافرت بروند و هیچ مشکلی نداشته باشند. این در حالی است که برخی دیگر از زنان نیاز به مرخصی گرفتن از کار و استراحت بیشتر دارند. حتی گاهی برای چند روز یا چند هفته نیاز به استراحت مطلق می باشد تا بارداری به سلامت طی شود.

بیماری های دوران بارداری

بارداری یک پروسه پیچیده می باشد. وجود برخی مشکلات در بارداری به معنای عدم سلامت جنین نمی باشد. وضعیت و سلامت مادر و جنین در دوران بارداری باید به دقت بررسی شود تا از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر پیشگیری شود. از بیماری ها و مشکلات دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت بارداری
 • فشار خون دوران بارداری
 • تغییر زودرس وضعیت دهانه رحم
 • مشکلات مربوط به جفت جنین ( برای مثال جفت دهانه رحم را می پوشاند و یا عملکرد درستی ندارد)
 • خونریزی از واژن
 • زایمان زودرس
 • عدم رشد کافی جنین
 • عدم سلامت جنین

بارداری چند هفته است؟

یکی از مهم ترین پرسش هایی که از سوی زنان مطرح می شود این است که بارداری چند هفته است؟

در این مقاله در صدد هستیم که به ارائه اطلاعاتی دقیق و جزئیاتی مهم در زمینه طول مدت بارداری بپردازیم.

بسیاری از افراد تصور می کنند که طول مدت بارداری یعنی تعداد هفته ها و ماه هایی که یک زن باردار است در همگان ثابت می باشد. در حالی که این گونه نیست و مدت زمان بارداری در هر زنی با توجه به شرایط جسمانی ای که تجربه می کند متفاوت می باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه به جزئیاتی مفصل تر در این مورد بپردازیم.

بارداری چند هفته است؟

عوامل مهم در تعیین طول مدت بارداری

از مهم ترین علل و عواملی که سبب می شوند طول مدت بارداری در یک زن طولانی یا کوتاه باشد موارد زیر هستند:

1-بارداری پرخطر: بارداری های چند قلویی از جمله بارداری های پرخطر محسوب می شوند. به دلیل این که زنان شرایط عادی و طبیعی را تجربه نمی کنند در نتیجه مراقبت های بیشتری باید داشته باشند تا بارداری شان به اتمام برسد و زایمان موفقی را پشت سر بگذارند.

در بارداری های چند قلویی احتمال این که زنان زودتر از موعد و در کمتر از 9 ماه زایمان داشته باشند افزایش می یابد. در زایمان نیز این احتمال وجود دارد که یک جنین از دیگر قل ها زودتر متولد شود.

2-انواع بیماری ها و شرایط نامساعد جسمانی

3-وضعیت سلامت جنین

4-وضعیت سلامت مادر

به همین دلیل هرگز نمی توان یک تاریخ مشخص را برای همه زنان و حتی تاریخ بارداری یک زن را به طور دقیق تعیین نمود.

طول مدت زمان بارداری طبیعی

به طور کلی در وضعیت طبیعی هر زنی به مدت 37 الی 42 هفته باردار است. سپس در فاصله این هفته ها یعنی 37 تا 42 هفته زنان باردار احتمال سر رسیدن موعد زایمان شان افزایش می یابد. بنابراین بعد از گذشت هفته 37 ام زنان باید آمادگی زایمان را داشته باشند. علاوه بر آن در طول این مدت باید به نشانه ها و علائم زایمان توجه کنند تا در اسرع وقت به بهترین کلینیک ها و بیمارستان ها مراجعه کنند.

بعد از گذشت هفته 37 ام متخصصن زنان و زایمان توصیه هایی می کند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • باید مراقبت های بیشتری نسبت به سلامت خود و جنین تان داشته باشید زیرا که در مرحله حساسی قرار گرفته اید.
 • به میزان درد ها و انقباضات رحمی باید توجه بیشتری نشان دهید، زیرا که تمامی این علائم نشان گر این است که آیا به زایمان نزدیک شده اید یا خیر؟ در صورتی که در آستانه انجام زایمان هستید به میزانی که سریع تر به مراکز زایشگاه مراجعه کنید به همان میزان روند انجام اقدامات پزشکی برای شما زودتر و با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد.

برای مثال اگر کیسه آب شما در منزل دچار ترکیدگی شده باشد سریعاً باید به بیمارستان مراجعه کنید تا شرایط سخت تری را تجربه نکنید و سلامت شما و جنین تان با خطر روبرو نشده باشد.

زمان زایمان چگونه تعیین می شود؟

به طور کلی زمان تقریبی زایمان و ختم بارداری برحسب تاریخ روز نخست عادت ماهیانه زنان تعیین می گردد. البته سونوگرافی سه ماهه اول بارداری نیز در تعیین روز خاتمه بارداری نیز دخیل است.

باید توجه داشته باشید که تاریخی که براساس این دو معیار برای زایمان و ختم بارداری تان تعیین می شود به طور تقریبی برآورد شده است. به همین دلیل نباید نسبت به آن اطمینان داشته باشید. از سوی دیگر آمار ها نشان می دهد که صرفاً تعداد کمی از جنین ها دقیقاً در همان تاریخی که از سوی متخصصین تعیین گردیده است به دنیا می آیند. زیرا که علل و عوامل مختلفی در تاریخ تولد نوزاد دخیل است.

به طور معمول میان دو تاریخ یعنی روز دقیق زایمان و زمان تقریبی آن یک هفته فاصله زمانی وجود دارد.

برای مثال زنانی که چند قلو باردار هستند احتمال این که دچار زایمان زودرس بشوند بسیار زیاد است. در واقع به زایمانی که قبل از هفته 37 ام باشد زایمان زودرس گفته می شود. به همین دلیل تعیین روز زایمان برای زنان بارداری که چند قلو باردار هستند دشوار است.

زمان مراجعه به بیمارستان برای زایمان

تاریخ دقیقی که برای مراجعه به بیمارستان برای زایمان مناسب باشد در افراد مختلف متفاوت می باشد. زیرا که زنان شرایط متفاوتی از هم را در دوران بارداری تجربه می کنند و نیز آن که تصمیم زنان در خصوص نوع زایمان از جمله زایمان طبیعی یا زایمان سزارین با هم متفاوت است.

به همین دلیل نمی توان برای همه زنان یک نسخه را تجویز کرد. در نتیجه توصیه می کنیم که زمان مراجعه به زایشگاه را برای خودتان با زمان مراجعه نزدیکان تان حتی خواهر تان یک تاریخ مشخص و یکسان ندانید. زیرا که احتمال دارد شما شرایط متفاوت تری را از خواهر یا نزدیکان خود تجربه کنید. در نتیجه نیاز است که تصمیماتی بر حسب شرایط شما گرفته شود.

به طور کلی در وضعیت طبیعی در صورتی که زنان تصمیم داشته باشند زایمان سزارین انجام دهند توصیه می شود که زایمان را به هفته های بعد از هفته 39 ام بیندازند. زیرا که در هفته های پایانی منتهی به ختم بارداری جنین روند رشدی را طی می کند.

برای زایمان طبیعی نیز بعد از گذشت هفته 37 ام باید به انتظار بنشینید تا علائم و نشانه های قطعی انجام زایمان برای شما ظاهر شود تا به بیمارستان مراجعه کنید.

چکیده مطلب

در طول مقاله خواندید که بسیاری از مهم ترین اطلاعاتی که در زمینه تاریخ مراجعه به بیمارستان وجود دارد را در اختیار شما قرار دادیم. علاوه بر آن نیز در خصوص هفته های بارداری و طول مدت زمان بارداری نیز به بحث پرداختیم.

بنابراین مشخص گردید که بانوان هیچ کدام شرایط مشابهی را تجربه نمی کنند و باید بر اساس تشخیص های پزشک شان اقدامات لازم را در جهت حفظ سلامت خود و جنین شان انجام دهند.

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

8 + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Button