لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

مزایای زایمان سزارین

مزایای زایمان سزارین شامل امکان تولد نوزاد در شرایطی که در زایمان طبیعی جان نوزاد در خطر است، برنامه ریزی دقیق تولد نوزاد و انجام عمل با بیهوشی کامل است. امروزه در بسیاری از نقاط دنیا مخصوصا ایران زایمان سزارین از محبوبیت بیشتری نسب به زایمان طبیعی برخودار می باشد. در ادامه به شرح مزایای بیشتری از زایمان سزارین پرداخته شده است.

مزایای زایمان سزارین

مزایای زایمان سزارین چیست؟

محققان همواره از مزایای زایمان سزارین در مطالب مختلف سخن گفته اند، ولی متخصصان بر این باورند که جراحی زایمان سزارین تنها در مواقع ضروری باید انجام بگیرد.
به نظر می رسد که برای به دنیا آوردن یک نوزاد، زیر تیغ جراحی رفتن چندان سودمند نمی باشد ولی امروزه چندی از مزایای این جراحی مشخص شده است. کارشناسان این حوزه همواره گوشزد کرده اند که تنها در صورت نیاز به برنامه ریزی جهت جراحی اقدام شود. تحقیقات نشان داده که زنانی که زایمان سزارین انجام می دهند، به احتمال خیلی کمتری به بی اختیاری ادرار و افتادگی مثانه دچار می شوند.
طی تحقیقات بر روی نمونه های بسیاری، مشخص شده که احتمال بروز آسم و چاقی در نوزادان به دنیا آمده از طریق زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی کمی بیشتر است.

تعدادی مزایای بالقوه زیادی برای زایمان سزارین وجود دارد. اغلب زایمان های سزارین در طول هفته 39 ام بارداری برنامه ریزی می شوند، بنابراین پزشکان می توانند نیاز به جراحی به جهت رفع مشکلات مادرزادی قلبی جنین را تشخیص دهند.
همچنین یک زایمان سزارین برنامه ریزی شده، از خطر ابتلا به آسیب های بسیاری مانند اختناق و خفگی در زایمان طبیعی، دیستوشی شانه (زمانی که در زایمان طبیعی ، شانه های نوزاد در لگن گیر می کند) و شکستگی ها می کاهد.
گرچه جراحی زایمان سزارین در واقع از بیماری های لگنی(مانند افتادگی مثانه و بی اختیاری) پیشگیری می کند، ولی همچنان تا حدی بحث برانگیز می باشد. در مواردی که زنان پیش از بارداری ، جراحی هایی برای رفع بی اختیاری ادرار انجام داده باشند، زایمان سزارین برای پیشگیری از آسیب دوباره ارجحیت دارد.

مزیت زایمان سزارین

بررسی کلی مزایای زایمان سزارین

یکی از مزایای قابل توجه زایمان سزارین این است که می توان از قبل برنامه ریزی کرد. این امکان آمادگی بهتر را هم برای مادر و هم برای تیم پزشکی فراهم می کند. سزارین برنامه ریزی شده عدم قطعیت و غیرقابل پیش بینی زایمان را از بین می برد و برنامه ریزی برای اقامت در بیمارستان، ترتیب مراقبت از کودک و اطمینان از حضور پرستاران و دکتر  مورد نظر خود را برای مادر آسان تر می کند. از جمله مزیت ها:

ایمنی در بارداری های پرخطر 

زایمان سزارین به ویژه در حاملگی های پرخطر مفید است، جایی که عوارض ممکن است در طول زایمان طبیعی برای مادر یا جنین خطراتی ایجاد کند. شرایطی مانند حاملگی چند قلو یا مشکلاتی برای جنین ممکن است برای اطمینان از ایمنی مادر و کودک نیاز به سزارین داشته باشد. با انتخاب زایمان سزارین، می توان عوارض احتمالی را کاهش داد و خطرات مربوط به زایمان طبیعی را در این موارد کاهش داد.

پیشگیری از آسیب ها هنگام تولد

در شرایط خاص، زایمان با انسداد یا یک روند زایمان دشوار ممکن است خطر آسیب‌های ناشی از زایمان را برای نوزاد افزایش دهد. زایمان سزارین می تواند به جلوگیری از چنین آسیب هایی کمک کند، به خصوص در مواردی که نوزاد در موقعیت یا اندازه غیر طبیعی قرار دارد و احتمال ضربه در هنگام تولد را کاهش می دهد. این مزیت به ویژه برای مادرانی که قبلاً در حین زایمان واژینال عوارضی را تجربه کرده‌اند یا سزارین قبلی داشته‌اند بسیار مهم است.

کنترل بر زمان بندی

زایمان سزارین به متخصص زنان، کنترل زمان تولد را می دهد و به آنها اجازه می دهد تا در موقعیت های بحرانی به سرعت مداخله کنند. به عنوان مثال، اگر کودک علائم ناراحتی را نشان دهد یا سلامت مادر به خطر بیفتد، می توان بلافاصله سزارین انجام داد و از سلامت مادر و نوزاد اطمینان حاصل کرد. توانایی کنترل زمان تولد می تواند در موارد خاص نجات دهنده باشد.

کاهش خطر اختلالات کف لگن 

زایمان واژینال می تواند منجر به اختلالات کف لگن مانند بی اختیاری ادرار یا افتادگی اندام لگنی شود که می تواند باعث ناراحتی و کیفیت زندگی زن شود. زایمان سزارین فشار وارده بر عضلات کف لگن در هنگام زایمان واژینال را از بین می برد و خطر ابتلا به چنین اختلالاتی را کاهش می دهد. این مزیت به ویژه برای زنانی که استعداد بیشتری برای مشکلات کف لگن دارند یا قبلاً آن را در بارداری های قبلی تجربه کرده اند، مرتبط است.

بهبودی پیشرفته و کاهش عوارض پس از زایمان 

در حالی که زایمان سزارین شامل مداخله جراحی است، پیشرفت در تکنیک های جراحی و مراقبت های بعد از عمل به طور قابل توجهی زمان بهبودی را بهبود بخشیده است. مادرانی که تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند، در مقایسه با کسانی که زایمان واژینال پیچیده داشته‌اند، معمولاً درد و ناراحتی کمتری دارند. علاوه بر این، زایمان سزارین خطر عوارض پس از زایمان مانند عفونت و خونریزی بیش از حد را کاهش می دهد و به یک روند بهبود کلی کمک می کند.

دلیل ترجیح زایمان سزارین به طبیعی

در مواقعی که زایمان طبیعی خطراتی برای مادر و نوزاد داشته باشد، زایمان سزارین توصیه می گردد. دوقلوزایی، ایجاد مشکلات مربوط به جفت، وجود بیماری های خاص نظیر دیابت یا فشار خون بالا، عفونت هایی مثل HIV  یا بیماری های تناسلی، که امکان انتقال آنها به نوزاد وجود دارد، وجود نوزاد با جثه بزرگ در مادری که لگن کوچکی دارد و به دنیا آمدن کودک از پا در مواردی که امکان اصلاح وضعیت جنین مقدور نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در مواقع زایمان اورژانسی و مواقعی که جنین در حین تولد وضعیت مناسبی ندارد، زایمان سزارین توصیه می گردد.

مزایای سزارین

نتیجه گیری 

زایمان سزارین در شرایط خاص مزایای زیادی هم برای مادر و هم برای نوزاد دارد. از زایمان برنامه ریزی شده و کاهش استرس زایمان گرفته تا افزایش ایمنی در بارداری های پرخطر، زایمان سزارین می تواند یک روش نجات دهنده باشد.

سوالات متداول

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *